محصولات کمپانی ها

مقایسه سیستم تانک گیجینگ E+H & Emerson

نویسنده آرش بهبودیان 1399/11/26 0 نظر

مقایسه سیستم تانک گیجینگ E+H   &   Emerson

Tank Gauging System (TGS or LG/TG) 
 

 مخاطبان سیستم های تانک گیجینگ

 

احتراما مخاطبان محترم این سری از مقالات شرکت ایستا خرد پارسه کلیه صنایعی می باشند که مواد خام یا فراورده های با ارزشی را در مخازن خود ذخیره نموده و با مباحث خرید و فروش و مالیات این فراورده ها سر وکار دارند لذا اکثر صنایع از جمله نفت و,گاز ,پتروشیمی ,نیروگاهها , پایانه های صادراتی و .... مخاطب این سری از مقالات تانک گیجینگ سیستم می باشند.

                                                                                                           

هدف از مطالعه مقایسه سیستم های تانک گیجینگ :

 

هدف از مطالعه این بخش دستیابی به ساختار استفاده شده در سیستم های تانک گیجینگ E+H و Emerson می باشد .

 

اجزاء سیستم تانک گیجینگ

 

سیستم تانک گیجینگ کمپانی E+H  علاوه بر تجهیزات اندازه گیری در سایت (FIELD) از سه جزء زیر تشکیل شده است  که در تابلوی سیستم تانک گیجینگ  نصب میگردد :

 

  1. تانک اسکنر Tankvision Tank Scanner NXA820
  2. تجمیع کننده داده   Tankvision Data Concentrator NXA821 
  3.  هاست لینک Tankvision Host Link NXA822

 

 

1. Tankvision Tank Scanner NXA820

 

تانک اسکنر 820 tank scanner  وظیفه اش پایش پارامترهای اندازه گیری شده توسط تجهیزات اندازه گیری (field measuring instrument) در سایت از قبیل level ,temperature , density ,… مربوط به هر یک از مخازن ذخیره بوده  Storage Tanks) ) و پس از آن محاسبات حجم فراورده داخل هر یک از مخازن و  نیز جبران سازی تاثیرات دما بر حجم و دانسیته را به انجام رسانیده و در نهایت Net Standard Volume  و Reference Density  و Mass  قابل مشاهده می باشد .

 

 

2. Tankvision Data Concentrator NXA821

 

جمع آوری اطلاعات پاش و محاسبه شده توسط NXA820  یا همان تانک اسکنر جهت نمایش بر روی یک مانیتور بصورت تجمیع شده بر عهده NXA821  می باشد .شایان ذکر است اگر تعداد مخازن ذخیره Storage Tanks  کمتر از  نیازی به استفاده از NXA821  نمی باشد و کلیه پارامترهای اندازه گیری شده و مقادیر محاسباتی بدون استفاده از NXA821  قابل مشاهده بر روی TGS Station  می باشد.

 

 

3. Tankvision Host Link NXA822

 

جهت انتقال پارامترهای اندازه گیری و محاسبه شده در سیستم تانک گیجینگ به سیستم PLC/DCS
 به مازولی به نام هاست لینک NXA822  نیاز داریم که این اطلاعات را بصورت Modbus  در اخیار سیستم Host  یا میزبان خود قرار میدهد .


 

 

Emerson Tank Gauging System    

اجزاء سیستم تانک گیجینگ

 

سیستم تانک گیجینگ کمپانی EMERSON   علاوه بر تجهیزات اندازه گیری در سایت FIELD از تجهیزات  زیر تشکیل شده است :

  1. FCU (Field Communication Unit)
  2. Taskmaster (Software )

 

1-FCU (Field Communication Unit)

تجهیز فوق بصورت پیوسته مقادیر اندازه گیری شده توسط تجهیزات در سایت (Field)  را جمع آوری نموده و ان را در حافظه بافر خود ذخیر می نماید وبه این ترتیب اطلاعات کلیه مخازن ذخیره سوخت هر زمان که مورد نیاز باشد توسط  FCU2160بی وقفه در اختیار لایه بالاتر خودControl Room   قرار می گیرد.

 

 

 

2-Taskmaster (Software)

 

نرم افزار فوق شامل ماژولهای برنامه ای ذیل می باشد :

 

.Win Opi برنامه مذکور واسطه اپراتور با سیستم تانک گیجینگ می باشد که برای استفاده از آن  نیاز به قفل سخت افزاری (Hardware Key) داریم .

 اپراتور توسط Win Opi  میتواند کلیه مقادیر اندازه گیری و محاسبه شده در سیستم را بر روی مانیتور خود مشاهده نماید و همچنین میتواند کلیه آلارمها ,گزارش گیریها ... و همچنین محاسبت پارمترهای سیستم Inventory  از قبیل حجم , دانسیته و دیگر پارمترها را به انجام برساند .

.Winsetup 

با استفاده از برنامه گرافیکی فوق میتوان کلیه تجهیزات در فیلد و سایت (Pressure transmitter , Tank Hub , FCU  temperature transmitter , Level transmitter )   را نصب و  تنظیمات لازم را انجام داد  configuration))

 

Tank Gauging System       

نتیجه گیری از قسمت اول مقایسه سیستم تانک گیجینگ

 

در سیستم تانک گیجینگ Emerson  یا Rosemount  تجهیز FCU  در TGS Station Room  اطلاعات را از فیلد دریافت و در اختیار نرم افزار TANK MASTER  قرار میدهد و کلیه تنظیمات تجهیزات فیلد , خود FCU  , پارامترهای Custody   ونیز مانیتورینگ اطلاعات اندازه گیری و محاسبه شده  توسط  نرم افزار tank master  صورت میپذیرد .

 

در سیستم تانک گیجینگ E+H  کلیه اطلاعات از سطح فیلد توسط ماژول مجزایی به نام  NXA820 که در تابلوی  TGS CABINET نصب میشود دریافت میگردد و تنظیمات تجهیزات در سایت  در خود سایت (در عموم موارد) و تنظیمات Custody  درماژول NXA820 صورت می پذیرد .

 

سوال : نرم افزار مانیتورینگ اطلاعات در سیستم E+H  چیست ؟

سوال : آیا configuration  تجهیزات فیلد مانند انچه در ذیل نام برده شده  است در اتاق کنترل بهتر است یا در خود فیلد و در پای مخازن با توجه به اینکه اکثر پایانه ای صادراتی کشور ایران در نقاط بسیار گرم و مرطوب واقع شده است ؟

radar level transmitter , temperature transmitter ,pressure transmitter 

سوال :آیا با مدلها و دقت تجهیزات اندازه گیری سطح ,دما و فشار سیستم های Rosemount  و Endress+Hauser   که برای استفاده از سیستم های تانک گیجینگ استفاده میشوند آشنائی دارید ؟

سوال :در سیستم های که فراورده گاز مایع می باشد (LPG)  از چه تجهیزاتی میتوان برای اندازه گیری سطح فراورده استفاده نمود و مزایا و معایب آنها نسبت به یکدیگر چیست ؟

سوال : در هر یک از سیستم های تانک گیجینگ EMERSON  و E+H  چهخ تجهیزی مقادیر اندازه گیری شده را با یکی از پروتکل های TGS  به TGS  Station Room   ارسال مینماید ؟

جهت دریافت جواب سوالات و مشکلات خود در خصوص سیستم های تانک گیجینگ با شرکت ایستا خرد پارسه تماس حاصل فرمائید.

نظر خود را بیان کنید