محصولات کمپانی ها

مقایسه دوم سیستم های تانک گیجینگ E+H & Emerson

نویسنده آرش بهبودیان 1399/12/02 0 نظر

مقایسه دوم سیستم تانک گیجینگ  E+H   &   Emerson

Tank Gauging System (TGS or LG/TG)
 

                                                                                                                                                                      

 

Tank Gauging System

مخاطبان سیستم های تانک گیجینگ

 

مخاطبان محترم این سری از مقالات شرکت ایستا خرد پارسه کلیه صنایعی می باشند که مواد خام یا فراورده های  با ارزشی را در مخازن خود ذخیره نموده و با مباحث خرید و فروش و مالیات این فراورده ها سر وکار دارند لذا اکثر صنایع از جمله نفت و,گاز ,پتروشیمی ,نیروگاهها , پایانه های صادراتی و .... مخاطب این سری از مقالات تانک گیجینگ سیستم می باشند .

 

هدف از مقایسه سیستم تانک گیجینگ :

 

هدف از مطالعه این بخش دستیابی به ساختار استفاده شده در سیستم های تانک گیجینگ E+H  و Emerson  و مقایسه آنها با هم جهت دست یابی به نقاط قدرت و ضعف آنها نسبت به یکدیگر می باشید. 

با عنایت به مطالب مندرج در مقاله اول  دریافتیم در خصوص سیستم های E+H  دریافتیم که اطلاعات اندازه گیری شده توسط Field Measuring Instrument  نصب شده در سایت به تابلوی تانک گیجینگ tank gauging panel   انتقال داده شده  و هر یک از ماژولهای NXA 821 /NXA80 / NXA822  در خصوص دریافت و پردازش  اطلاعات, نمایش و انتقال اطلاعات به شبکه بالادست (DCS)  وظائف خود را به انجام میرساندد

شاید یکی از سولاتی که مطرح گردد این باشد که تجهیزات اندازه گیری در سایت Measuring Instruments  و همینطور ماژول های  تابلوئی NXA 820 ,21, 22  به چه صورت تنظیمconfiguration)  ( می شوند تا در نهایت ما بتوانیم مقادیر اندازه گیری شده , تنظیمات Custody  ,آلارمها , گزارشگیریها و .... را تنظیم و مشاهده نمائیم  ؟ آیا به نرم افزار جداگانه ای برای مانیتورینگ نیاز داریم ؟
 

نمونه ای از تابلوی سیستم تانک گیجینگ

 

 

تجهیزات بکار رفته در تابلوی سیستم تانک گیجینگ :

 

    

نمونه ای ازقطعات بکار رفته در  تابلوی سیستم تانک گیجینگ

Tank Gauging System Cabinet

 

تجهیزات اندازه گیری بکار رفته در سایت که شامل Radar level transmitter Or Servo level transmitter  Multi average Temperature Transmitter / Pressure Transmitter/ Tank side monitor    می باشند. اطلاعات اندازه گیری شده توسط یکی از پروتکل های انتقال دیتا از طریق TSM  به تابلوی سیستم TGS  ارسال میگردد.

 

انتقال اطلاعات از سایت به تابلوی سیستم تانک گیجینگ تا چه مسافتی قابل انجام می باشد ؟

هر پروتکل انتقال اطلاعاتی که انتخاب میشود مسافت خود را پوشش میدهد لذا باید با توجه به مسافت دورترین مخزن ذخیره Storage Tank  تا TGS Panel  پروتکل انتقال انتخاب گردد.

Sakura V1 : Max 10 device per loop &  Max 6000 m  

EIA-485 Modbus: Max 32 device per loop &  Max 1300 m

Whessoematic WM550 : Max 16 device per loop &  Max 7000 m

BPM : Max 10 device per loop &  Max 1000 m

 

تنظیمات تجهیزات فیلد Measuring instruments  توسط نرم افزار Device Care  قابل انجام است و میتوانیم از مودم  FXA195  ( وظیفه  برقراری ارتباط  این نرم افزار را با تجهیزات اندازه گیری با پروتکل  Hart  را دارد )استفاده کنیم.

داخل تابلوی سیستم تانک گیجینگ نیاز به نرم افزار خاصی برای تنظیمات ماژولهای NXA820,NXA821 ,NXA822 نداریم به دلیل اینکه خود این ماژولهای Webserver  هستند و با Browser  هایی مانند Goggle Chrome  و....  میتوان به منوهای تنظیم این ماژولها دسترسی پیدا نمود .

                                                         

 

 

 


Emerson Tank Gauging System

تجهیزات بکار رفته  در سیستم تانک گیجینگ :

 

تجهیزات اندازه گیری نصب شده در محل سایت را به دو روش میتوان تنظیم (Configure)  نمود . این تجهیزات شامل level transmitter , multi temperature transmitter , pressure transmitter  Tank Hub  میباشند.

در سیستم های جدید تانک گیجینگ EMERSON  تمامی تجهیزات مقادیر اندازه گیری خود را به tank hub  فرستاده و تانک هاب این اطلاعات را با پروتکل مناسب به اتاق مانیتورینگ تانک گیجینگ ارسال مینماید .

 

در اتاق مانیتورینگ توسط نرم افزار TANK MASTER  کلیه تنظیمات تجهیزات فیلد و نیز تنظیمات پارامترهای Custody  و نیز گزارش گیریها و آلارمها ...صورت پذیرفته  و حتی مانیتورینگ نیز با این نرم افزار انجام میگردد.

راه حل دیگر برای انجام تنظیم پارامترهای تجهیزات اندازه گیری درفیلد استفاده از Hand Held Communicator  می باشد .

 

تعداد مخازنی را که میتوان توسط برنامه Tank Master  تنظیمات Custody  به منظور تانک گیجینگ را به انجام رسانید بستگی به Order Code  انتخابی نرم افزار در هنگام خرید از کمپانی دارد و دارای تقسیم بندی تعداد مخازن : 5 , 20 , 50 & unlimited number of tanks  میباشد که هر یک هزینه خود را دارد .

 

 

آیا سیگنالهایی که  حاوی مقادیر اندازه گیری شده در سایت می باشند و توسط tank hub  به Tank Master ارسال میگردند مستقیما وارد سیستمی که tank master  بر روی آن نصب است می شوند و یا ماژول سخت افزاری واسطه ای دیگری نیز  مورد نیاز است ؟ (در قسمت سوم از سری مقالات فوق به پاسخ موارد مذکور نیز می پردازیم )

 

 

 

E+H Tank Gauging System

نتیجه گیری قسمت دوم مقایسه سیستم تانک گیجینگ

 

نصب نرم افزاری , انجامتنظیمات کارکردی  تجهیزات نصب شده در فیلد ,انجام  تنظیمات custody   و نیز مانیتورینگ در سیستم تانک گیجینگ Emerson    توسط نرم افزار مجزا و بسیار قدرتمندی به نام tank Master  در اتاقی که سیستم TGS  station  در آن قرار دارد صورت میپذیرد .

ولی تنظیمات کارکردی تجهیزات E+H  مانند radar level transmitter ,temperature transmitte , pressure transmitter  در فیلد و دریافت اطلاعات و محاسبات Custody  توسط ماژولهای سخت افزاری NXA82X صورت میپذیرد که خوداین ماژولها بسیار حساس به نوسانات برق , دمای محیط و .... می باشند و در اکثر مواقع دچار اشکالات و اختلالات جدی در کارکرد می شوند و نیز نرم افزار مانیتورینگ صرفا استفاده از یک Browser معمولی مانند Google Chrome یا Internet Explorer  و ... میباشد که البته از مزیت Free of charge  بودن در مقایسه با نرم افزار Tank Master  کمپانی Emerson  بهره مند می باشند .

 

سوال : جهت مقایسه قیمت سیستم دریافت اطلاعات از فیلد و مانیتورینگ آنها در TGS Station Room قیمت چه تجهیزاتی از دو برند Rosemount  و E+H  را باید با هم مقایسه کنیم ؟

سوال : سیستم های TGS  قدیمی و جدید دو برند Rosemount  وEndress  چه فرقی با هم نموده اند و مزیت سیستم های جدید نسبت به قبل در چیست

جهت دریافت جواب سوالات و مشکلات خود در خصوص سیستم های تانک گیجینگ با شرکت ایستا خرد پارسه تماس حاصل فرمائید.

نظر خود را بیان کنید